Sipariş Sonrası

 Siparişimin teslimat adresini nasıl değiştirebilirim?

  • Sitemizden verdiğiniz siparişlerinizin teslimat adresini üyelik sayfanızdan değiştirebilir ya da müşteri hizmetlerine mesaj göndererek değişim talebi iletebilirsiniz. Üyeliğiniz üzerinden adres değişikliği yapabilmeniz için siparişinizin yurtdışı siparişi olmaması, siparişinizde üretici/satıcı firma tarafından gönderilen ürünlerin bulunmaması, siparişinizin bugün teslimat uygulaması kapsamında verilmiş olmaması ve tedarik süreci tamamlanmış hazırlık sürecinde olan ürünlerin siparişte bulunmaması gerekmektedir. Belirtilen durumlarda ve bu duruma ek olarak hızlı ödeme profili üzerinden oluşturulmuş siparişlerde müşteri hizmetleri ekibi tarafından kargo çıkışı yapılmadan adres değişikliği yapılamamakta olup, kargo çıkışı yapıldıktan sonra kargo firmasına talep iletilmek suretiyle adres değişikliği yapılabilmektedir. Kısmi kargolama yapılmış siparişlerde kalan ürünlerin farklı adrese yönlendirilmesi yapılamaz. Bir sipariş için tek adres üzerinden teslimat yapılmaktadır

Siparişimdeki bazı ürünleri nasıl değiştirebilirim?

  • Siparişinizde bulunan ürünlerin değiştirilebilmesi için siparişinizde bulunan ürün fiyatı ile seçtiğiniz yeni ürünün fiyatının aynı ya da daha düşük tutarda olması gereklidir. Ödeme işlemleri sipariş oluşturma sırasında online gerçekleştirildiği için daha yüksek tutarda bir ürünle değişim yapılamamaktadır. Ürün değişikliği talebinizi, destek birimi ile görüşerek yapabilir veya iletişim formundan bize bildirebilirsiniz.

Siparişimdeki fatura adresini nasıl değiştirebilirim?

  • Sipariş oluşturma aşamasında belirlediğiniz fatura ismi ve adresi değiştirilemez. Bu nedenle siparişinizi onaylama süreci içinde size gösterilen sayfalarda fatura adresinizi kontrol etmeli ve siparişinizi bu şekilde onayla

 

 

Teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?

  • denizkocgrup.com dan verdiğiniz siparişler adresinize teslim edildiğinde, kargo teslim fişini imzaladıktan sonra kargo paketini açıp kontrol etmenizi öneririz. Paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık varsa ya da ürünler hasar görmüş, deforme olmuşsa lütfen kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatıp bu konuda bizimle iletişime geçin.
  • Sorununuzu en kısa sürede çözeceğimizden emin olabilirsiniz.

 Aldığım ürünün paket içeriği eksik çıktı, ne yapmalıyım?

  • denizkocgrup.com’da satışa sunulan ürünler, ahşap sandık içerisine paketleme yapılarak kargoya teslim edilir. Ürünlerin sevkiyatında yaşanabilecek olası sorunlara karşı kargo paketleri üzerine yapıştırdığımız etiketlerde bir uyarı yazısı göreceksiniz. Bu uyarıda, teslimat sırasında kargo görevlisi yanınızdayken ürünü açıp kontrol etmeniz gerektiği hatırlatılmaktadır. Yapacağınız kontrol sonucunda ürün paket içeriğinde bir eksik ya da hata olduğu takdirde, kargo görevlisine “Durum Tespit Tutanağı” hazırlatmanız gerekir. Bu işlemin ardından dilerseniz ürünü teslim alabilir, sadece tutanakla birlikte bize başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Paket içeriğindeki eksik ya da hatayı olduğunu teslimat sonrasında fark ederseniz, tutanak olmadan da denizkocgrup.com’a başvuru yapabilirsiniz. Böyle bir durumda, konuyla ilgili gerekli kayıtlar alınıp işlemleriniz hemen başlatılır. Siparişinizdeki eksik parça adresinize teslim edilmek üzere kargoya verilir.

Faturamdaki ürünle bana gelen ürün farklı, ne yapmalıyım

  • Stok kodlamasında yaşanan bir hata nedeniyle farklı bir ürün gönderilmişse öncelikle sizden özür dileriz. Değişim işleminin yapılabilmesi için söz konusu ürünü lütfen denizkocgrup.com’a geri gönderin.